Manual Thermometers
Mercury, non-mercury (liquid in glass), or bimetallic thermometers with analog displays, for general and application-specific use, with various temperature-range capacities and accuracies; may be traceable or certified to international standards.
In 1714, the mercury-in-glass thermometer was invented in Europe by physicist Daniel Gabriel Fahrenheit. Typically, the mercury is contained in a reservoir that opens to narrow glass tube. The distance that the mercury flows into the tube is dependent on the temperature to which the thermometer is subjected. The space above the mercury may be filled with air or an inert gas, or it may be a partial vacuum.
Thermometers are calibrated by exposing them to a known temperature and then marking the height of the mercury at that temperature. For example, one might calibrate to the freezing temperature of water (0°C or 32°F) by placing the thermometer in a mixture of ice and water. Then the thermometer could be submerged in boiling water to determine the point where the water changes from a liquid to a vapor (100°C or 212°F).
Mercury thermometers are still considered to be some of the most accurate temperature indicators. They can be used for a wide range of temperatures, from -37°C to 356°C (-35°F to 673°F). Modifications such as adding an inert gas above the mercury or replacing the glass with fused quartz can extend the upper temperature limit to as high as 800°C (1,470°F).
Mercury cannot be used below -38.83°C (-37.89°F), the temperature at which it becomes a solid. Moreover, nitrogen in the thermometer can flow down into the column and become trapped if the mercury solidifies, which makes the thermometer unusable. Use a thermometer that contains a mercury-thallium alloy for measuring lower meteorological temperatures – it will remain liquid to -61.1°C (-78.0°F).
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (15)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (140)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (88)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (91)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (311)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thomas Scientific THOMAS SCIENTIFIC
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
5000564122 TR ULTRA REFRIG THERM 1 BOTTLE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Pocket Closed Metal Case Liquid-In-Glass Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST.
| Includes | Multilanguage instructions, statement of accuracy |
|---|---|
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
| Immersion Type | Total Immersion |
| Material | Glass |
| Length (English) Overall | 6.3 in. |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
| For Use With (Application) | Field studies, waste water treatment and any “on-the-go” applications |
| Length (Metric) Overall | 160 mm |
Fisherbrand™ Factory-Calibrated Thermometers
Use to verify and calibrate routinely used thermometers including Liquid-In-Glass, RTD's, Thermistors, Thermocouples and Bi-Metal thermometers
| Immersion Type | Total |
|---|---|
| Min. Temperature (Metric) | -1°C |
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers: Red Organic Fill
Contains red organic liquid against white back glass.
| Includes | Multilanguage instructions |
|---|---|
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
| Immersion Type | Total |
| Material | Glass |
| Subdivision | 2°F |
| Length (English) Overall | 11.8 in. |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Length (Metric) Overall | 300 mm |
Fisherbrand™ Engraved-Stem Mercury Laboratory Thermometers
For general testing and laboratory procedures where an ASTM™ or similar thermometer is not required
H-B Instrument™ General Purpose Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers
These Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers are ideal for general use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries, and distilleries.
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Grade | Economical |
| Subdivision | 1°C |
| Length (English) Overall | 11.8 in. |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
| Length (Metric) Overall | 300 mm |
H-B Instrument™ Durac™ Ungraduated Thermometers
For use in experiments demonstrating the construction of a thermometer, determining two fixed points and the differences between Celsius and Fahrenheit scales
H-B Instrument™ Easy-Read™ Environmentally Friendly Liquid-In-Glass Tank Thermometers
Cup holds liquid sample for effortless reading
H-B Instrument™ FRIO-Temp™ Blood Bank Verification Thermometers
Verify sample temperatures in Blood Bank refrigerators.
| Includes | Multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability |
|---|---|
| Product Type | Blood Bank Verification Thermometer |
| Bottle Size | 250 mL |
| Bottle Fill | Enviro-Safe Liquid |
| Certifications/Compliance | NIST traceable, ISO/IEC 17025:2005 certified |
H-B Instrument™ Durac™ Oven Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers
Features a round glass swell to hold the thermometer in place
| Includes | Non roll fitting |
|---|---|
| Accuracy | ±2°C, ±2.5°C above 100°C |
| Thermometer Fill | Red Organic Liquid |
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Subdivision | 1°C |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to 200°C |
| Max. Temperature (Metric) | 200°C |
| Min. Temperature (Metric) | 0°C |
H-B Instrument™ Durac™ Maximum/Minimum U-Shaped Thermometer
For use in high moisture or wet environments including green houses, sample prepration areas and water treatment facilities
H-B Frio-Temp SP Scienceware™ Calibrated Electronic Verification Thermometers, Calibrated for General Applications PROMO
Digital thermometers verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens. Available calibrated for specific applications and equipment.